AKTUALNOŚCI
Obiekty turystyczno - rekreacyjne
Ścieżka przyrodniczo – leśna „OSUSZEK"
długość 2 km, 7 przystanków
Uroczysko „Osuszek" to kompleks leśny o powierzchni 97,66 ha znajdujący się w Leśnictwie Piliki. Położony jest na południowy-zachód od miasta Bielsk Podlaski w odległości 4 km od centrum miasta.
Na terenie kompleksu przeważają drzewostany w wieku 41 – 60 lat, które stanowią 52% powierzchni uroczyska. Występują tu także drzewostany młode do 20 lat zajmując 18%. Nie braknie także drzew starszych w wieku 80 – 100 lat, których udział stanowi 12%.
Celem tego obiektu jest rozbudzanie zainteresowania przyrodą a zwłaszcza lasem i wskazanie na konieczność uszanowania praw nim rządzących.
Ścieżka jest dostępna dla wszystkich chętnych do zwiedzania lub relaksu w lesie. Ze ścieżki przyrodniczo-leśnej korzystają nauczyciele do prowadzenia lekcji biologii, ochrony środowiska oraz historii. Liczymy też, że obecna młodzież a przyszłe dorosłe społeczeństwo, z większym szacunkiem będzie odnosić się do lasu, a zaśmiecanie i pożary lasu nie będą miały miejsca.
Na ścieżce przyrodniczo-leśnej „Osuszek" znajdują się tablice edukacyjne, z których możemy się nauczyć rozpoznawania drzew i krzewów, dowiedzieć się, co robią leśnicy by chronić las, poznać wiele gatunków zwierząt, które tu mieszkają. Można znaleźć tu opis, jak i żywy przykład przebudowy drzewostanu, dzięki której następuje wymiana pokoleń drzew z zachowaniem trwałości lasu. Przy ścieżce rośnie wiekowa sosna – pomnik przyrody, który ma już 170 lat i obwód 286cm. Nieopodal znajduje się tu także wiata turystyczna.
Obok ścieżki położone jest miejsce straceń mieszkańców Bielska i okolic z czasów II wojny światowej.
Ścieżka przyrodniczo – leśna „Grabowiec"
długość 2,5km.
Obiekt ten położony jest 8 km od miasta Bielsk Podlaski w kierunku na Zambrów. Głównym punktem godnym uwagi jest szkółka drzew i krzewów hodowlanych do zalesień i odnowień. Obiekt o powierzchni 69 ha obejmuje szkółkę leśną, mateczniki i plantacje nasienne. Można tu prześledzić zbiór nasion, przygotowanie nasion do siewu (np. stratyfikacja), siewy, pielęgnację i deszczowanie. Można sprawdzić swoją wiedzę i spróbować rozpoznać kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów.
Ścieżka przyrodniczo – leśna „Czechy Orlańskie"
długość ścieżki 2 km.
Ścieżka przyrodniczo – leśna „Czechy Orlańskie" spełnia rolę edukacyjną, poznawczą i rekreacyjną. Prezentuje drzewa i krzewy, zbiorowiska roślinne, gospodarkę leśną oraz ochronę przyrody. Na trasie ścieżki znajdują się: ponad 100-letnie lasy, szkółki leśne, rezerwat przyrody, leśniczówka, polana leśna oraz urządzenia turystyczne (wiaty i tablice informacyjne).
Atrakcje turystyczne w otoczeniu obiektu:
- Rezerwat częściowy "Czechy Orlańskie"
- Szkółka leśna "Czechy Orlańskie"
- Zalew „Bachmaty" koło Dubicz Cerkiewnych
Obiekty edukacji przyrodniczej innych podmiotów, znajdujące się w obszarze działania Nadleśnictwa
W obszarze działania Nadleśnictwa Bielsk znajduje się:
Turystyczny szlak rowerowy o nazwie „Podlaski Szlak Bociani" utworzony w 2002r. biegnący wzdłuż rzeki Narew – około 14 km.
4 szlaki rowerowe w okolicach Dubicz Cerkiewnych: czerwony długości – 21,5 km, czarny – 20,5 km, zielony – 11 km, żółty – 39 km
szlak rowerowy z Hajnówki do Długiego Brodu przez Dubicze Cerkiewne, Kleszczele i Czeremchę – utworzony w maju 2004 roku około 77 km