Asset Publisher Asset Publisher

Wernisaż rzeźb "Dialogi z naturą"

6 maja 2023 roku w siedzibie MOKSiR w Kleszczelach miał miejsce Wernisaż wystawy rzeźb naszego pracownika Sławomira Smyka pt.: „Dialogi z naturą”.

Sławek urodził się w 1958 roku w Dobrowodzie. Obecnie mieszka w Kleszczelach. Tam też mieści się jego pracownia i galeria. Od dzieciństwa związany z niepowtarzalną przyrodą i tradycjami regionu północno – wschodniej Polski.
Lubi twarde drewno dębu, drzew owocowych i innych o wyraźnych słojach, barwach i odcieniach. Rzeźbi również w kamieniach, których poszukuje na okolicznych polach i żwirowniach. Inspiracje czerpie z bielskich krajobrazów leśno – polnych oraz podlaskiej kultury.

Jego prace były nagradzane i wyróżniane w wielu konkursach, prezentowane na wystawach w kraju i za granicą.

„Jestem tylko współautorem tych figur – to drzewa , las i natura rzeźbią najpierw, a ja odłupuję to, co wydaje się być zbędne.

A jak drzewa rysują!

Całymi godzinami mogę czytać biografie drzew zapisane w liniach słoi i zawsze kiedy już przyjdzie mi potraktować drewno dłutem staram się nie tylko ten rysunek zachować, ale wyeksponować go ile można” – mówi Sławek.

Twórczość artysty możemy podziwiać jeszcze przez dwa tygodnie w kleszczelowskiej „Hładyszce”, a także w jego pracowni i galerii przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Kleszczelach.