Zanocuj w lesie

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

Wyznaczyliśmy 3 obszary: „Ploski”, „Grabowiec” i „Jelonka” o łącznej powierzchni ponad 1500 hektarów, na których możesz biwakować.

Są to strefy przeznaczone dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu tych którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj proszę, zasady korzystania

z udostępnionych na ten cel terenów.

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.

Pamiętaj, że nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

          z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
 2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i na jakich zasadach można z nich korzystać. Drewno należy przynieść ze sobą

Regulamin korzystania z obiektu turystyczno-rekreacyjnego oraz miejsca palenia ogniska znajdziesz tutaj : https://bielsk.bialystok.lasy.gov.pl/documents/62767/35994670/Regulamin+korzystania+z+obiektu+turystyczno-rekreacyjnego+oraz+miejsca+palenia+ogniska.pdf/3375a3f0-7e81-1cc9-ad46-36a9c8f6a628

 

Wyznaczone miejsca palenia ogniska

X

Y

Uroczysko Osuszek  - leśnictwo Piliki – 269d

549770,55

781786,59

Wiata w leśnictwie Czechy – 117b

538552,52

803205,02

Wiata w leśnictwie Jelonka  -126b

535541,32

797508,66

Wiata w leśnictwie Hołody – 232d

551786,63

788564,92

 

 1. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy dane miejsce nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
 2. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://bielsk.bialystok.lasy.gov.pl/lesny-savoir-vivre-i-bezpieczenstwo-w-lesie
 3. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze, zamieszczonych na mapach. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
 1. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich:
 1. Koło Łowieckie „Łabędź” w Narwi obszar Ploski, http://labedznarew.pl/
 2. Koło Łowieckie „Ryś” w Bielsku Podlaskim obszar Grabowiec, https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Organization/K%C5%81-Ry%C5%9B-Bielsk-Podlaski-796868737084268/
 3. Koło Łowieckie „Cietrzew” w Kleszczelach obszar Jelonka, http://www.cietrzewkleszczele.pl/
 4. Koło Łowieckie „Puszcza” w Białowieży obszar Jelonka, http://kolopuszcza.pl/program-zanocuj-w-lesie/
 5. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza zgłoszenia] oraz przesłanie go na adres bielsk@bialystok.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Odpowiedzi na niektóre pytania znajdziesz tutaj:https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/pytania-dotyczace-obszarow-pilotazowych

 

Jeśli masz więcej pytań skontaktuj się z koordynatorem programu w nadleśnictwie. Koordynator: Joanna Kwiatkowska, tel. 576 257 727,

e-mail joanna.kwiatkowska@bialystok.lasy.gov.pl,

 

Nadleśnictwo Bielsk przystąpiło do programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym, wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Proszę, wypełnij ankietę. Dzięki niej będzie nam łatwiej dostosować się do potrzeb osób zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu na łonie natury.  

Ta anonimowa ankieta przeznaczona jest dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie  w ramach programu „Zanocuj w lesie”.

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185