Asset Publisher Asset Publisher

Warsztaty "Zanocuj w lesie"

TERMIN: 30.09/01.10.2023r.

MIEJSCE: Obszar „Zanocuj w lesie” w Leśnictwie Ploski.

LICZBA UCZESTNIKÓW: do 20 osób

KADRA: 2 instruktorów Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu; Trenerów Etyki Outdoorowej

CEL WARSZTATÓW: „Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu Lasy Państwowe udostępniły do dyspozycji miłośników przyrody ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Jednak zanim wyruszysz w leśne ostępy powinieneś zapoznać się podstawami etyki outdoorowej i zasadą 3xZ czyli Zaplanuj, Zanocuj, Zabierz. Co powinieneś wiedzieć zanim pierwszy raz zanocujesz w lesie? Jak zaplanować swój pobyt w lesie? Jak nie zgubić się w lesie? Jak biwakować w odpowiedni sposób i ograniczyć używanie ognia? Jak zastaną przyrodę pozostawić w stanie nienaruszonym? Jak zadbać o odpady i śmieci. Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas naszych warsztatów.

NOCLEG w terenie, z założenia śpimy w hamakach, dopuszczalne inne formy zgodne z ideą programu (namiot).

ZABEZPIECZENIE MEDYCZNE: wśród kadry będzie instruktor pierwszej pomocy. Uczestnicy powinni mieć indywidualne apteczki pierwszej pomocy i NNW.

WYŻYWIENIE: samodzielne z półproduktów lub racji żywnościowych. Woda we własnym zakresie. Opcja: ognisko i możliwość przygotowania posiłku na ogniu.

PROGRAM:

Dzień 30.09.2023

15:45 – spotkanie na parkingu we wsi Janowo (wg mapy).

16.00 - Sprawy organizacyjne

16.15 - Wprowadzenie do idei etyki outdoorowej (zasad Leave no Trace) i założeń programu „Zanocuj w lesie” (w tym zasady 3xZ), podstawy wyposażenia

17.00 - Przejście do miejsca noclegowego, po drodze podstawy nawigacji (busola, mapa, oddziały leśne), aplikacja mBDL // ZASADA ZAPLANUJ

17.30 - Bezpieczny biwak - warsztat hamakowania // ZASADA ZANOCUJ

18.30 - Ogień - warsztat ogniowy (przygotowanie posiłku)

20.00 - Rozmowy Polaków przy ognisku :)

Dzień 01.10.2023

8.15 - Śniadanie

9.00 - Śmieci - i co teraz?!?  // ZASADA ZABIERZ

9.30 - Powrót do bazy

10.00 - Zakończenie i podsumowanie warsztatów

 

WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA – SUGESTIA:

 - ubiór terenowy pozwalający przebywać w zmiennych warunkach pogodowych. Kluczowe znaczenie mają buty – wygodne, sprawdzone, wodoodporne (skóra lub membrana). Ważne, aby chroniły kostkę i miały dobry bieżnik. Spodnie długie (bojówki lub turystyczne), wyposażone w praktyczne kieszenie, wzmocnione w miejscach narażonych na przetarcia. Praktycznym uzupełnieniem spodni jest pasek do którego można przymocować dodatkowe wyposażenie (np. nóż). Kurtka (lub inne okrycie) powinna chronić przed zimnem, wiatrem i deszczem. Materiał powinien być odporny na przetarcia (uszkodzenia). 

 - plecak – to nieodzowny element każdej wyprawy do lasu. Najważniejsze, aby dopasowany do sylwetki. Najlepiej, aby był średniej wielkości (30-45 litrów), z wygodnym systemem nośnym, wykonany z wytrzymałych, wodoodpornych materiałów.

 - nóż - w terenie jest czymś więcej niż narzędziem, jest jednym z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia. Służy do „wszystkiego” – otwarcia konserwy, przecięcia liny, krzesania ognia czy przyrządzenia posiłku.  Najlepiej mieć dwa noże – jeden ze stałą głownią wykonany ze stali węglowej, drugi składany tzw. scyzoryk.

- latarka - główne źródło światła, najlepszym rozwiązaniem jest latarka mocowana bezpośrednio na czole (czołówka z dioda led).  Do zalety czołówek, należy zaliczyć uwolnienie rąk, snop światła w naturalny sposób pokrywa się z kierunkiem zwrócenia głowy, dzięki korzystnemu usytuowaniu źródła światła, czołówka pozwala na optymalne oświetlenie przedmiotów widzianych z bliska. Ważne, aby mieć zapasowe baterie i/lub dodatkowe źródło światła (np. mini latarkę na dynamo)

 -telefon komórkowy – kontakt ze światem, może być przełączony w tryb offline. Warto zaopatrzyć się w powerbank.

- gwizdek (ratunkowy) – służy do awaryjnej sygnalizacji

- zestaw noclegowy - śpiwór, karimata/izomata. Uzupełnieniem powinna być moskitiera na twarz (nocleg w hamaku),

- zestaw do jedzenia – niezbędnik lub spork czyli hybryda z jednej strony łyżki, a z drugiej widelca, menażka/naczynia turystyczne (w tym kubek), bidon na wodę. Uzupełnieniem może być turystyczna kuchenka gazowa (kartusz maks. 200g)

- zestaw ogniowy - zapalniczka (żarowa), krzesiwo. Do tego rozpałka grillowa, hubka, lub inna sprawdzona rozpałka wstępna,

- apteczka indywidualna – w składzie m.in. gazy opatrunkowe wyjałowione różnych wielkości (gaziki wyjałowione), bandaż zwykł i elastyczny, plastry do cięcia (plastry z opatrunkiem), środki dezynfekcji ran (Ocatnsept i Tribiotic), rękawiczki lateksowe, tabletki przeciwbólowe/zapalne (Ibupron, Paracematol), tabletki przeciwbiegunkowe (Loperamid, Smecta), tabletki rozkurczowe (No-Spa), maść na stłuczenia zwichnięcia (Altacet), maść na oparzenia (Panthenol, Entil), koc termiczny (folia NRC).

- repelent (zalecamy bezpieczny oparty na Ikardynie OFF max) – chroni przed komarami, kleszczami i innymi insektami. Uzupełnieniem powinny być kleszczołapki (do wyciągania kleszczy)

- paracord – mocna linka spadochronowa (lub inna linka nylonowa), uniwersalne zastosowaniem maksymalna długość 2-3m.

- nawigacja: mapa terenu, busola/kompas. Uzupełnieniem może być GPS turystyczny,

- zeszyt/notatnik, długopis (najlepiej zmazywalny)

- pozostały sprzęt wedle uznania

WAŻNE: Unikamy opakowań jednorazowych na rzecz wielokrotnego użytku.