Wydawca treści
Obiekty rekreacyjne
W naszym kraju lasy są dobrem wszystkich obywateli i dostęp do nich, na mocy ustawy o lasach, jest nieodpłatny. Powszechna dostępność do lasów i ich walorów wynika z zapisów Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r (Dz.U. 1991 nr 101 poz. 444).
Wędrujących po polskich lasach, zapraszamy do korzystania z udostępnionej odwiedzającym, infrastruktury turystycznej. Na turystów czekają miejsca postoju pojazdów i miejsca odpoczynku z wiatami, stołami i ławkami, których dobór i lokalizacja zapewnia korzystanie z terenów leśnych w sposób gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania oraz harmonię. Można tu przystanąć, odpocząć przed dalszą drogą lub urządzić piknik w leśnej scenerii. Wyznaczane są specjalne miejsca, w których można rozpalić ognisko. Są one odpowiednio zabezpieczone – tak, aby uniemożliwić niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia, eliminując ryzyko powstania pożaru.
Posługiwanie się otwartym ogniem (w tym także rozpalanie ognisk) w lesie, poza wyznaczonymi do tego celu miejscami, jest zabronione. Zakaz ten obejmuje także strefę do 100 m od granicy lasu.
Każdy obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy posiada odrębny regulamin korzystania z niego. Prosimy o zapoznanie się z nimi.
Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:
- uprawy leśne do 4 m wysokości;
- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
- ostoje zwierząt;
- źródliska rzek i potoków;
- obszary zagrożone erozją.
W lasach zabrania się ponadto:
- zaśmiecania oraz zanieczyszczania gleby i wód;
- rozkopywania gruntu; niszczenia grzybów oraz grzybni;
- niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;
- niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;
- zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;
- rozgarniania i zbierania ściółki;
- wypasu zwierząt gospodarskich;
- biwakowania poza miejscami wyznaczonymi;
- wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk;
- płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;
- puszczania psów luzem;
- hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.
W przypadku łamania w/w zasad, szczególnie tych, które stwarzają zagrożenie dla lasu lub przebywających w nim turystów prosimy o reakcję!
Szczegółowe informacje na temat bazy turystycznej udostępnianej przez Lasy Państwowe można znaleźć w Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.pl.
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju. Długość szlaku po terenie administrowanym przez Nadleśnictwa Bielsk wynosi ok 40 km, a 2,8 km przebiega go gruntach nadleśnictwa. Zaplanuj swoją rowerową wycieczkę. Nakręć się na moc atrakcji i ruszaj śmiało.