Wydawca treści
Rezerwat Jelonka
Rezerwat przyrody ,,Jelonka" o powierzchni 227,00 ha jest rezerwatem krajobrazowym podlegającym ochronie ścisłej. Został on utworzony na mocy Zarządzenia MOŚZNiL z dnia 8.12.1989r.
Celem ochrony jest zachowanie szczególnego krajobrazu, na który składa się szachownica gruntów jako pozostałość tradycyjnej gospodarki rolnej oraz zabezpieczenie przebiegu sukcesji wtórnej (powrót lasu) na porzuconych jałowych gruntach porolnych.
Rezerwat położony jest w województwie podlaskim, gminie Kleszczele, po obu stronach drogi wojewódzkiej nr 685 Hajnówka – Kleszczele. Z ogólnej powierzchni rezerwatu 227,00 ha na poszczególne kategorie gruntów przypada:
- powierzchnia leśna 212,35 ha,
- powierzchnia nieleśna 14,65 ha.
W skład powierzchni leśnej wchodzi:
- powierzchnia leśna zalesiona 151,98 ha,
- powierzchnia leśna niezalesiona 59,06 ha,
- powierzchnia leśna związana z gospodarką leśną (drogi leśne i linie podziału
przestrzennego) 2,16 ha.
Na powierzchnię nieleśną składają się:
- nieużytki (bagna, teren zdewastowany) 14,65 ha,
Granice rezerwatu są dobrze widoczne w terenie, biegną one prawie w całości wzdłuż dróg gruntowych, z wyjątkiem małego odcinka na północnym wschodzie. Od wschodu rezerwat graniczy z gruntami wsi Jelonka, natomiast na pozostałych odcinkach z drzewostanami gospodarczymi Nadleśnictwa.
W rezerwacie Jelonka przeważają dwa typy siedliskowe lasu: bór świeży i bór mieszany świeży, występują również, lecz fragmentarycznie, takie typy siedliskowe lasu jak las mieszany świeży, bór mieszany wilgotny oraz bór mieszany bagienny.
Zbiorowiska roślinne rezerwatu można podzielić na 4 grupy:
- zbiorowiska z nasadzeń sztucznych po pełnej orce na siedliskach borowych,
- zbiorowiska na porzuconych gruntach ornych w różnych fazach sukcesji naturalnej,
- zbiorowiska antropogeniczne,
- zbiorowiska nieleśne.